Bıttım Nedir?

Bıttım, güneydoğu bölgesinde yetişen bir özel bitkidir. Bölge halkı olarak bu bitkiye BITTIM demektedir. Bıttım’ ın Türkçeleşmiş ismi ise menengiçtir. Bıttım bitkisi aşılanmamış fıstığa verilen isimdir. Yağından ve yeşil kabuğundan elde edilen karışımla bıttım sabunu elde edilmektedir. Yıllardır bölge insanı bu sabunu kullanmaktadır ve saç dökülmesine karşı etkisini bilmektedirler. Saç dökülmesi dünyada bir çok kişinin sorunudur işte bu sebeple insanlar bir çok yöntem kullanarak bu problemi çözmek için değişik birçok ilaç ve kimyasal saç bakım ürünleri kullanmasına rağmen hala saç dökülmesi ile alakalı problemlerini giderememektedir. Bıttım Sabun Nasıl Üretilir? Bıttım Sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Doğu kesimlerinde üretilen bitkisel ve eşsiz bir güzellik sabunudur. Fıstık kabuğunun yağından üretilen sabun saç için olduğu kadar vücut temizliğinde de kullanılır… Siirt’in tüm dünyaca bilinen sabunudur. Yabani fıstık yani bilinen adıyla (BITTIM) diğer bir adı menengiç’ ten elde edilir. Bildiğimiz gibi menengiç bitkisinden kahve de yapılır. Özellikle son yıllarda ise bu bitkiden Bıttım sabunu da üretilmeye başlanmıştır. Bıttım Sabunu yapımında hiç bir katkı maddesi kullanılmaz. Saç dökülmelerine ve kepeğe karşı çok etkilidir. Saçları besler yumuşatır.

 

Bıttım Nedir
Bıttım sabunu ana maddesi bıttım bitkisidir. Daha çok Siirt dolaylarında yetişen bir ağaç türü olduğu için de sabun, Siirt bıttım sabunu olarak da bilinir. Bıttım (yöresel adı ile menengiç) aynı zamanda kahve yapımında da kullanılmaktadır. Bıttım sabunu bu bıttım meyvesi ile çitlembiğin birleşiminden oluşur. Yani tamamen doğaldır. Yapım süreci de bu özelliğini korumaktadır. Oldukça teferruatlı olan bu aşamalar, bıttım bitkisinin toplanması ve yıkanması ile başlar. Yıkanan bıttımlar bir gün boyunca kurutulur. Daha sonra bu kuruyan bıttımlar değirmende öğütülür, su ile karıştırılarak yoğurulmaya başlanır. Çokça enerji gerektiren bu eylem iki saate yakın bir süre boyunca devam eder, bu esnada bıttım yağını salmaya başlar. Yoğun bir şekilde yoğurulan bıttım, koh çözeltisi de denilen küllü bir su ile karıştırılarak saatlerce kaynatılır. Bu durum sonucunda yağını iyice salan bıttımın bu yağları bir kenara koyularak iki üç gün soğutulur. Bunun sonucunda da birçok adet Siirt bıttım sabunu elde etmiş olursunuz. Görüldüğü gibi ham maddesi olan bitkiler gibi üretim süreci de oldukça doğaldır. Çok emek ve zaman isteyen bu süreç, bıttım sabununun değerini daha da arttırmaktadır. Bıttım sabunu faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Öncelikle belirtmemiz gereken bıttım bitkisinin yani doğal olarak bıttım sabunun mikrop öldürücü (antiseptik) bir özelliğinin olmasıdır. Bu sayede deride herhangi bir nedenden dolayı deride tutunmayı başarmış, deri hastalıklarına sebebiyet veren mikropların barınmasını engellemektedir.
Cildin, kirden ve ölü deri tabakasından tıkanmış tüm gözeneklerini açmakta ve vücudu rahatlatmaktadır.
Saç derisini besleyerek, saçları güçlendirir, saça canlılık ve parlaklık verir. Saç derisini beslediği için de dökülmeyi ve kepeklenmeyi en aza indirger.
Egzama, sedef hastalığı, mantar ya da tahriş gibi ciddi deri rahatsızlıklarında, antiseptik özelliği sebebi ile kaşıntıyı keser, bu rahatsızlıkların ilerlemesini önler.
Görüldüğü gibi sağlığımıza kavuşmak ve sağlımızı korumak için çok da bir çaba sarf etmemiz gerekmemekte. Çok ciddi medikal rahatsızlıkların dışındaki her türlü hastalığın çaresi doğada ve bıttım sabununda vardır ve her yerde bulunmaktadır.